تبلیغات
مصطفی قوشچی - خبر هایی از سراسر جهان
 
مصطفی قوشچی
بیر سوْروشون بو قارقینمیش فلکدن/نه ایستیوْر بو قوردوغى کلکدن
درباره وبلاگ


مشخصات : مصطفی آقایی زاد قوشچی هستم در شهرستان قوشچی واقع در 60 کیلومتری ارومیه به دنیا آمدم .
امیدوارم از مطالبی که در این وبلاگ قرار داده ایم استفاده نمایید .

tel : 09143415053

مدیر وبلاگ : مصطفی آقایی زاد قوشچی
نظرسنجی
به نظر شما آینده ایران با حضور آقای روحانی چگونه خواهد شد ؟


برچسبها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دریافت کد و دانلود همین نوا

خداحافظی یکی از آخرین مسافران تایتانیک
«باربارا وست دنیتون» یکی از تنها دو بازمانده حادثه غرق شدن تایتانیک (در سال 1912) در سن 96سالگی در انگلستان درگذشت. «الیزابت گلادیس میلونیا» که در زمان حادثه دوماهه بوده، اکنون تنها بازمانده حادثه محسوب می شود. براساس اطلاعات انجمن تاریخی تایتانیک، آخرین بازمانده امریکایی این حادثه لیلیان گرترود آزپلوند سال گذشته در سن 99سالگی در منچستر امریکا درگذشت.

باربارا دنیتون در زمان حادثه کوچکتر از آن بوده که از آن چیزی به یاد بیاورد، او متولد سال 1911بود. اما براساس اطلاعات ثبت شده در شبی که کوه یخ به کشتی عظیم تایتانیک برخورد کرد و آن را با 1500 مسافر به قعر اقیانوس فرستاد، باربارا در آغوش پدرش سوار یک قایق نجات شد. اما پدر پس از سوار کردن مادر و خواهر باربارا خود جان باخت و جسدش هیچ گاه یافت نشد.

تایتانیک برای 2200 خدمه و مسافرش قایق نجات کافی نداشت، در نتیجه تنها تعداد اندکی از آنها توانستند جان به در ببرند و بقیه در آب های سرد اقیانوس جان باختند. دنیتون پس از حادثه به انگلستان بازگشت و در سال 1952 ازدواج کرد. او همواره درصدد بود خود را از جنجال های ناشی از حادثه دور نگه دارد و مراسم خاکسپاری اش نیز به صورت خصوصی برگزار خواهد شد.

 

لیست ناسزاها در مدرسه کاتولیک ها

تایمز آو ایندیا؛ یک راهبه در یکی از مدارس مذهبی میشیگان ایالات متحده، فحش دادن در مدرسه اش را ممنوع اعلام کرد و لیستی از کلمه های ممنوعه را در برابر صف کودکان خواند، خواهر «کتی آوری» مدیر مدرسه کاتولیک سنت کلر پس از مراسم عشای ربانی، کودکان کلاس پنجم تا هشتم را در صف نگه داشت و برای آنها توضیح داد که پس از آن کسی حق ندارد در مدرسه فحاشی کند و برای آنکه مطمئن شود همه متوجه منظورش شده اند لیستی از فحش ها و ناسزاها را که نوشته بود برای کودکان خواند و از آنها خواست این کلمات را به زبان نیاورند.

بعضی از والدین به این اقدام معترضند اما برخی نیز معتقدند این ممنوعیت صریح باعث شده کودکان آنها دیگر کلمات زشت به کار نبرند.

چینی ها کانادا را قبضه کردند

زمانی که «تو چان» برای اولین بار در سال 1974 به کانادا مهاجرت کرد تنها یک مجله چینی به نام «چاینا تاون» در آنجا چاپ می شد. اما حالا این تعداد به بیش از 10 عدد رسیده است.

موج مهاجرت از آسیا به کانادا بسیار گسترده شده است و هیچ خیابانی را در کانادا نمی توان پیدا کرد که یک یا چند ساکن آسیایی نداشته باشد. انگلیسی و فرانسوی، زبان های اصلی کانادا هستند اما تعداد افرادی که به چینی و دیگر زبان ها صحبت می کنند این روزها به شدت افزایش یافته است به طوری که اخبار این کشور به 22 زبان در کانادا به چاپ می رسد و 144 شبکه تلویزیونی مختلف در آنجا فعال است. نکته بسیار جالب اینجا است که ماشین های پرداخت پول در بانک ها و مغازه های کانادا به چهار زبان انگلیسی، چینی، پنجابی و فارسی مجهز هستند.

البته این تنوع تنها در زبان های مورد استفاده مردم دیده نمی شود بلکه در غذاها و مواد اولیه یی که در فروشگاه ها فروخته می شود شاهد چنین موردی هستیم. بعید است کسی در این کشور احساس دوری از خانه کرده یا نتواند غذاهایی را که در سرزمین مادری اش می خورد تهیه کند. چان می گوید؛ «ونکوور خیلی تغییر کرده است. در حقیقت شما می توانید یک دنیای کوچک شده را در کانادا پیدا کنید.»

کانادا این روزها به یکی از مناسب ترین کشور ها برای مهاجرت تبدیل شده است و حتی از امریکا و اروپا هم افراد زیادی راهی آنجا می شوند. چان زمانی که 22 ساله بود به کانادا پا گذاشت و موفق شد به یک بانکدار طراز اول تبدیل شود. او هم اکنون عضو شورای شهر است و یک بنیاد انسان دوستانه تشکیل داده که به مهاجران جدیدی که تازه به کانادا پا گذاشته اند کمک می کند. او بیان داشت رابطه خوبی بین مهاجران تازه وارد و قدیمی در کانادا برقرار است. او مدعی است کانادایی های ونکووری باید از اینکه این چنین با مردم دیگر آمیخته شده اند بسیار به خود ببالند. النور یوئن یک مهاجر هنگ کنگی می گوید؛ «تفکر رایج در کانادا پذیرش دیگران است و نه جبهه گرفتن در مقابل آنها. اکثر مهاجران افراد متعصب و بسته یی نبوده و ترجیح می دهند به جای مجادله با دیگران صلح کنند.»

او بیان داشت که بر خلاف بسیاری از کشورهای اروپای غربی مهاجران در کانادا مشکلی در کرایه کردن خانه و یافتن کار ندارند. او با انگلیسی دست و پاشکسته خود بیان داشت بسیاری از چینی های ساکن اروپا تنها حق مسکن گزیدن در محله های خاصی را دارند و هر کاری به آنها سپرده نمی شود.

درصد زیادی از جمعیت کانادا را مهاجران تشکیل می دهند. یک مطالعه نشان داد زبان مادری یک پنجم کانادایی های ساکن مونترال، ونکوور و تورنتو انگلیسی و فرانسه نیست. سازمان آمار کانادا بیان داشت حدود 18 میلیون کانادایی، انگلیسی را زبان اول خود و 8 میلیون فرانسه را زبان اول خود می دانند. چینی سومین زبان پرتکلم در این کشور است و یک میلیون نفر در کانادا به آن تکلم می کنند. تعداد افرادی که به چینی تکلم می کنند از سال 2001 تا سال 2006 ، 5/18 درصد افزایش یافته است. تعداد متکلمان به زبان پنجابی هم در همین دوره زمانی 5/35 درصد افزایش یافته است. هم اکنون 117 هزار نفر در ونکوور و 350 هزار نفر در کانادا به این زبان صحبت می کنند. کاترین ماری استاد دانشگاه سیمون فریز در تحقیقی که به کمک گروه تحقیقاتی خود برای مطالعه وضعیت شبکه های تلویزیونی بومی فعال در کانادا انجام داد، دریافت رشد شبکه های قومی نشان از نرخ افزایش مهاجرت دارد.

بازگشت امپراتور فرانسه به وطن

تلگراف؛ فرانسه قصد دارد بقایای جسد آخرین امپراتور و نخستین رئیس جمهورش ناپلئون سوم را به خاک خود بازگرداند. خاکستر این امپراتور که بیش از 120 سال است در سردابه یی در انگلستان قرار دارد، اکنون ناگهان مورد توجه مقامات فرانسه قرار گرفته و بناست به موطن خود، جمهوری فرانسه که در شکل گیری آن نقش عمده یی داشته بازگردانده شود.کریستین استراسی مدیر اموال دولتی در خارج از خاک فرانسه در این مورد می گوید؛ «این جابه جایی برای من فرصتی است که از انگلستان بابت دورانی که ناپلئون و همسرش را در زمان تبعید در این کشور پذیرفتند قدردانی کنم و همزمان یادآور شوم کشور فرانسه حق و حقوقی در مورد بقایای آنها دارد.»

آقای استراسی بناست برای درخواست این خاکسترها به دیر سن میشل در همپشایر انگلستان برود، اما این احتمال وجود دارد که راهبان بندیکتی این دیر نظر چندان مساعدی نسبت به این درخواست نداشته باشند. آنها اغلب معتقدند که فرانسوی ها حق مالکیتی بر امپراتور اسبق شان ندارند و در واقع همچنان نسبت به او بی اعتنا هستند. ابوت کاتبرت مورگان گرداننده دیر در بیانیه یی خطاب به مردم فرانسه نوشت؛ «برخلاف مردم انگلستان که علاقه زیادی به امپراتور اسبق شما و یادبودش نشان می دهند، تاکنون هیچ فرانسوی به مقبره او نیامده تا جایگاه امپراتور کشورش را ببیند. من امیدوارم مدیر اموال دولتی شما برای طلب مغفرت بابت این موضوع عازم اینجا باشد. او دست کم برای رعایت ادب می تواند این کار را بکند زیرا شما فرانسوی ها به ادب اهمیت زیادی می دهید،»این طور نقل شده بود که استراسی در نخستین بازدیدش از مقبره، ده دقیقه در کنار آن به سکوت گذرانده است. بیانیه اخیر می گوید؛ «ده دقیقه سکوت در مقابل 120 سال بی تفاوتی؟ آنها هیچ علاقه یی نسبت به این شخصیت و بقایای جسد او ندارند. شما در مورد ملتی که در زمان زندگی کسی به او هیچ توجهی ندارند و یک قرن پس از مرگش ادعای مالکیت جسدش را می کنند، چه فکری خواهید کرد؟»لوئیس ناپلئون بناپارت خواهرزاده ناپلئون بناپارت بود که در سال 1808 در پاریس متولد شد. پس از اندکی ماجراجویی خارج از مرزهای فرانسه نیروهای او در جنگ 1870 فرانسه و پروس شکست خوردند. لوئیس ناپلئون و همسرش امپراتریس اگنی به کنت در انگلستان گریختند؛ تبعیدگاهی که تا مرگ امپراتور در سال 1873 در آن ماندند. به رغم شکست او در آخرین نبرد سران با ارتش پروس، فرانسه به ناپلئون سوم دین بسیاری دارد، او نقش بزرگی در بازگرداندن پاریس به شکل شهر باشکوهی که امروزه محبوب توریست هاست داشته است. این ناپلئون سوم بود که خیابان های قرون وسطایی این شهر را با بلوارهای عریض جایگزین کرد و سیستم فاضلاب شهری برای آن ساخت .

 

5 هزار دلار بابت «سنکوپ»

دانستن معنای واژه «Syncope» توانست یک جایزه 5 هزار دلاری برای دختر 16 ساله نیویورکی به ارمغان بیاورد. ربکا مکسفیلد دانش آموز دبیرستان نیوراچل توانست با تشخیص مفهوم درست این کلمه برنده بورس تحصیلی به ارزش 5 هزار دلار شود. او در مسابقات قهرمانی لغات در لس آنجلس توانست 99 مدعی دیگر را شکست دهد و با حجم بالای لغاتی که در ذهن دارد برنده میدان باشد. وی می گوید راز موفقیتش مطالعه زیاد است. «Syncope» به زبان فارسی همان سنکوپ، «بیهوشی» یا «توقف» معنا می دهد.

 

درخواست غرامت از کودک 8 ساله

رویترز؛ یک مرد 60 ساله پسری 8 ساله و پدرش را به دادگاه کشاند و از آنها شکایت کرد. اتهام او این است که پسربچه هنگام اسکی به مرد مذکور برخورد کرده و باعث زمین خوردن و آسیب دیدن شانه او شده.دیوید فالر به دادگاه فدرال دنور کانادا مراجعه کرد و مدعی شد اسکات سویم که در زمان حادثه 7 ساله بوده با سرعت و بدون احتیاط مشغول اسکی در پیست بوده و به همین دلیل به او برخورد کرده است. در صورت جلسه آمده که تاندون شانه این مرد در حادثه پاره شده و اکنون او خواهان غرامت و جبران هزینه است. براساس تخمین ها طی این حادثه آقای فالر برای بهبود خود حدود 75 هزار دلار هزینه کرده است.پدر اسکات می گوید شاهد حادثه بوده و برخلاف نظر آقای فالر سرعت اسکات به هیچ وجه زیاد نبوده است. مادر این پسربچه نیز معتقد است پسر او با جثه و وزنش نمی تواند سرعتی بیش از 10 مایل بر ثانیه در اسکی داشته باشد. آنها در حیرتند که چگونه کسی ممکن است بابت یک برخورد فیزیکی علیه یک کودک اقامه دعوی کند و خسارت بخواهد

 

دستگیری به خاطر نداشتن توالت

:ap مقامات در اوگاندا 100 شهروند را به دلیل نداشتن سرویس بهداشتی در خانه هایشان دستگیر کردند. از سوی دیگر شیوع وبا در این کشور تاکنون 8 نفر را کشته و 164 نفر نیز هم اکنون به آن دچار هستند.نوربرت توریا هیکایو فرماندار منطقه شمال غربی بولیسا، به روزنامه ها گفت؛ «ما نمی توانیم دست روی دست بگذاریم و شاهد مرگ مردم بر اثر وبا باشیم.» حسن کاسینجی سخنگوی پلیس اوگاندا به رویترز گفت؛ «تا آنجا که من می دانم نداشتن توالت در ساختمان غیرقانونی است ولی فکر نمی کنم این جرم بازداشت داشته باشد. به هرحال دستگیری آنها کار درستی نیست.»در ماه سپتامبر نیز 70 نفر به جرمی مشابه در این کشور دستگیر شده بودند. بسیاری از خانه های روستاهای این کشور فاقد توالت بهداشتی هستند. وبا که عامل اصلی آن عدم رعایت بهداشت است در این کشور معمول است.

 

پزشکان موفق شدند گلوله یی که بیش از سه دهه در داخل ریه یک مرد ویتنامی باقی مانده بود را طی جراحی موفقی خارج کنند.

پزشکان بیمارستان تانهوا موفق شدند گلوله 5/2 سانتی متری را از ریه این مرد 50 ساله بیرون بیاورند. این مرد زمانی که در سال 1978 در کامبوج می جنگید مورد اصابت گلوله قرار گرفت. بیمارستان تانهوا در 160 کیلومتری جنوب هانوی واقع است.

دکتر ون چانگ که موفق شد این گلوله را از ریه این مرد خارج کند، گفت؛ «من تا به حال با چنین موردی برخورد نکرده بودم. برای من بسیار جالب بود که این مرد تا چندی قبل به هیچ عنوان دچار درد و ناراحتی نبوده است.»چانگ بیان داشت حال مریضش هم اکنون بسیار خوب است و او به زودی از بیمارستان مرخص خواهد شد. این مرد جنگجو که برای ارتش کمونیست ویتنام در کامبوج می جنگید، در سن 21 سالگی به شدت زخمی شد. گلوله اصابت کرده به او سینه اش را شکافته و در داخل ریه اش جای گرفته بود. این مرد کشاورز همیشه دوست داشت این گلوله را از ریه اش خارج کند اما چون کشاورز بود پول کافی برای انجام این عمل جراحی را نداشت. پزشکان این عمل را به رایگان روی او انجام دادند.

 

 

دو برابر شدن تعداد زنان سیگاری در روسیه
تعداد سیگاری های روسیه از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تاکنون دوبرابر شده است. براساس بررسی های گروه تحقیقاتی دانشگاه باشا، کمپانی های تولید دخانیات به طور خاص زنان را نشانه گرفته اند. محققان 7 هزار نفر را طی 11 سال مورد مشاهده قرار دادند و دریافتند در سال 1992 ،7 درصد زنان سیگار می کشیدند در حالی که در سال 2003 این رقم به 15 درصد رسیده است. تولیدکنندگان انگلیسی- امریکایی تنباکو در روسیه معتقدند این افزایش به این دلیل است که مردم روسیه پول بیشتری برای خرید سیگار دارند. در این پژوهش گروه تحقیقاتی که دانشگاه لندن نیز در آن شرکت دارد، آمده که در زمان اتحاد جماهیر شوروی، تبلیغات برای دخانیات عملاً وجود نداشته در حالی که پس از فروپاشی صنعت دخانیات پیشرفت کرده و اجازه تبلیغات یافته است. در این گزارش آمده که در نیمه دهه 90 بیش از نیمی از بیلبوردهای موجود در مسکو و سه چهارم تبلیغات چاپ شده روی کیسه های پلاستیکی مربوط به دخانیات بوده اند. دکتر آنا گیلمور از محققان این پروژه می گوید؛ «بدون شک تاکتیک های این کمپانی ها برای تبلیغات عمده دلیل این افزایش چشمگیر و آسیب وارده به سلامت عمومی جامعه روسیه است.» به دنبال خصوصی شدن کمپانی ها پس از فروپاشی، مدیران آنها سرمایه بسیاری صرف تبلیغات و توسعه خود کردند و در تبلیغ خود، سیگار کشیدن را به عنوان جزیی از روش زندگی جدید و غرب مدارانه در اذهان جا انداختند. جمعیت زنان سیگاری روسیه در حالی بیش از دو برابر شده است که تعداد مردان سیگاری از 57 درصد در 1992 به 63 درصد در 2003 رسیده است. در سایر کشورها آمار سیگاری ها در حال کاهش است. در انگلستان این کاهش چندین دهه است که ادامه دارد. در 1974 نیمی از بزرگسالان سیگار می کشیدند اما این رقم اکنون به یک چهارم کاهش یافته است.

 

سلاخی بی درد در کشتارگاه های چین
استان چانگ کینگ در چین از این پس روشی انسانی تر از پیش را برای قربانی کردن حیوانات به کار خواهد گرفت. تیم های کشتار و دستگاه های آلمانی که به تازگی به این کشور منتقل شده اند به این ترتیب کار می کنند؛ برای حیوانات موسیقی پخش خواهد شد و از دوش هایی روی آنها آب با فشار اندک اسپری می شود. هنگامی که به لحاظ جسمی حیوانات آرام شدند جریان الکتریسیته خفیف به آنها وصل می شود و باعث به خواب رفتن و سپس مرگ آنها می شود. در نتیجه حیوانات درد و رنجی نخواهند کشید