تبلیغات
مصطفی قوشچی - نکاتی در مورد بازی فوتبال
 
مصطفی قوشچی
بیر سوْروشون بو قارقینمیش فلکدن/نه ایستیوْر بو قوردوغى کلکدن
درباره وبلاگ


مشخصات : مصطفی آقایی زاد قوشچی هستم در شهرستان قوشچی واقع در 60 کیلومتری ارومیه به دنیا آمدم .
امیدوارم از مطالبی که در این وبلاگ قرار داده ایم استفاده نمایید .

tel : 09143415053

مدیر وبلاگ : مصطفی آقایی زاد قوشچی
نظرسنجی
به نظر شما آینده ایران با حضور آقای روحانی چگونه خواهد شد ؟


برچسبها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دریافت کد و دانلود همین نوا

 
 
 

 

 

 

 

آفساید:

○ در یک دیدارفوتبال،بازیکن هنگامی در «آفساید» قرار می گیرد که پیش از رسیدن توپ به او قبل از دیگر بازیکنان حریف به دروازه نزدیک باشد.

 

○ داور بازیکنی را در آفساید تشخیص می دهد که در جریان بازی اثر بگذارد،یعنی به سود تیم خود عملی انجام دهد همچنین آفساید هرگز در لحظه ای که بازیکنی صاحب توپ است اعلام نمی شود بلکه هنگامی همبازی او بخواهدبه بازیکن مورد نظر پاس بدهد و این بازیکن  مورد نظر در آفساید باشد،داور در سوت خود می دمد ولی اگر پس از زدن ضربه ،توپ در حال طی مسیر خود باشد و بازیکن مورد نظر با استفاده از سرعت خود در منطقه آفساید توپ را تصاحب کند، آن بازیکن هرگز در آفساید نخواهد بود.

 

○ هنگامی که داور آفساید بازیکنی را تشخیص دهد، بازیکنان تیم مقابل باید به استفاده از ضربات غیر مستقیم در نقطه مورد نظر (نقطه ای که بازیکن در آفساید قرار گرفت)، بازی را آغاز کنند.

 

 

خطاهای فنی فوتبال

 

○ هرگاه بازیکن فوتبال در میان بازی به حریف لگد بزند،پشت پا بزند،پای خود را به طرف حریف پرتاب کند، همچنین تنه زدن شدید به حریف (از جلو و عقب )، نگاهداشتن بازیکن حریف ،هل دادن و سد راه کردن حریف، تکل توپ از پشت،درگیری بین بازیکنان (شامل کتک زدن و تف انداختن)، دست زدن به توپ و کنترل توپ با دست و این قبیل کارها را انجام دهد از سوی داور خطا گرفته می شود و اگر این خطاها در محوطه جریمه اتفاق افتد ، جریمه آن ضربه پنالتی می باشد، ولی اگر پشت محوطه جریمه اتفاق افتد یک ضربه آزاد مستقیم ، و در دیگر نقاط زمین ضربات غیر مستقیم برای آن از سوی داور در نظر گرفته می شود.

 

  برخورد با  دروازه بان در زمانی که توپ در اختیار دروازه بان باشد و یا توپ در اختیار او نباشد، خطا می باشد و از سوی داور خطا اعلام می گردد.

 

○ دروازه بان حق ندارد توپی را که با پا از سوی بازیکن خودی برای او ارسال می گردد با دست تصاحب کند، بلکه آن را باید با «پا» دفع نماید، در غیر این صورت یه ضربه خطا بنفع تیم حریف از سوی داور اعلام می گردد،همچنین دروازه بان نمی تواند برای پرتاب توپ بیش از چهار قدم بردارد یا توپ را بزمین بزند و یا به هوا پرتاب کند و دوباره تصاحب کند در تمام این موارد خطا اعلام می گردد.

 

○دروازه بان اگر توپ را عمدی و با خشونت بصورت یکی از مهاجمین حریف پرتاب کند و اگر خطایی واضح بروی مهاجم صورت دهد، جریمه آن با تشخیص  داور، یک ضربه پنالتی می باشد.

 

قوانین فوتبال

 

  • زمین فوتبال

 

○ زمین فوتبال به شکل مربع مستطیل می باشد که این زمین به دو نیمه از عرض تقسیم می شود که در انتهای هر عرض دو نیمه،در میانه آن دروازده قرار دارد.

 

○ در سطح جهان، معمولا" ورزشگاههای مختلف سه اندازه  را برای زمین خود تعیین کرده اند:

۱۱۰ متر طول و۷۵ متر عرض،۱۰۰ متر طول و ۶۴ متر عرض و۱۰۰ متر طول و ۷۳ متر عرض.

 

○ زمین فوتبال در چهارگوشه خود با چهار پرچم محصور شده است که به این گوشه ها "کرنر" گفته می شود، وقتی توپ از خط دروازه بوسیله مدافعین همان دروازه به پشت دروازه برود،مهاجمین حریف توپ را در آن نقطه می گذارند و بازی را دنبال می کنند،ارتفاع پرچم کرنر۵۲/ ۱ متر است،از این پرچم در دو طرف نیمه زمین در امتداد خط وسط هم می توان استفاده کرد، به این شرط که یک متر با خط کناره فاصله داشته باشد تا مزاحمتی برای بازیکنان بوجود نیاورد.

 

○ در وسط زمین دایره ای رسم شده است که هر نیمه آن در نیمه دیگر زمین قرار دارد،شعاع این دایره ۱۵/۹ متر و قطر آن۳۰/۱۸ متر است.

 

○ دروازه ها در دو طرف زمین قرار دارد و روی خط عرضی زمین قرار دارند.عرض دروازه ۳۲/۷

متر و ارتفاع آن ۴۴/۲ متر می باشد، دروازه ها با دو تیر عمودی و یک تیر افقی نصب شده است که بوسیله تورهایی از نوعی طناب نازک یا نایلن محصور شده است.بین دو عمودی که محوطه دروازه نام گرفته است خطوط سفید عرض زمین از آن بین می گذرد که عرض این خط بمانند عرض تیر دروازه ۱۲ سانتی متر است.

 

○نقطه پنالتی تا خط دروازه،۱۱ متر فاصله دارد که با مقداری رنگ سفید بین خطوط طولی مستطیل بزرگ و کوچک مشخص شده است.

 

 نوشته شده در تاریخ شنبه ۱٤ شهریور ،۱۳۸۸ توسط مصطفی آقایی زاد قوشچی