تبلیغات
مصطفی قوشچی - خواص و مضرات قهوه سبز
 
مصطفی قوشچی
بیر سوْروشون بو قارقینمیش فلکدن/نه ایستیوْر بو قوردوغى کلکدن
درباره وبلاگ


مشخصات : مصطفی آقایی زاد قوشچی هستم در شهرستان قوشچی واقع در 60 کیلومتری ارومیه به دنیا آمدم .
امیدوارم از مطالبی که در این وبلاگ قرار داده ایم استفاده نمایید .

tel : 09143415053

مدیر وبلاگ : مصطفی آقایی زاد قوشچی
نظرسنجی
به نظر شما آینده ایران با حضور آقای روحانی چگونه خواهد شد ؟


برچسبها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دریافت کد و دانلود همین نوا

آشنایی با قهوه

درخت قهوه كه برگ هایی همیشه سبز و زیبا دارد، گیاهی است از تیره Coffee كه دانه های آن را به صورت های مختلف همچون پودر و خرده های ریز ودرشت به فروش می رسانند. بیش از یك سوم مردم جهان قهوه را دوست دارند و مصرف می كنند. واژه قهوه ، برگرفته از زبان عربی و به معنای تحریك كننده و زایل كننده  اشتها است . و برخی از مورخان ، پیشینه این واژه را به كشور اتیوپی نسبت می دهند.  درخت قهوه بین ۷ تا ۱۰ متر بلندی دارد و درهوای گرم و مرطوب رشد می كند. این درخت گل هایی كوچك و سپید دارد كه بوی آن بی شباهت به بوی یاسمن نیست.

البته به عربی و دركتب سنتی «بن »نامیده می شود. به فرانسوی Graine de cafe و به انگلیسی Coffee  bean  و گفته می شود . ثمر درختی است كه درخت آن به فارسی «درخت قهوه» و به فرانسوی Cafeierو به انگلیسی Coffee tree گویند . گیاهی است از خانواده  Rubiaceae  ، نام علمی آن Coffea Arabica L  می باشد .

همچنین اندازه دانه های قهوه ، بین ۱۵ تا ۱۸ میلی متر است كه در آغاز، رنگ سبز و پس از رسیدن، رنگ گیلاس به خود می گیرد. از این رو در بعضی كشورها به درخت گیلاس هم شهرت دارد. دانه های قهوه دو به دو به یكدیگر چسبیده اند و پرده نازكی میان دانه ها وجود دارد كه آن ها را از هم جدا می كند.

تهیه قهوه در كشورهای جهان متفاوت است، اما اغلب آن را با آب جوش ، بخار آب و یا از طریق گذراندن آب جوش از پودر آن تهیه می كنند.  بهترین قهوه جهان از نظر بو و طعم ، از بوته ای به نام Arabica به دست می آید كه در برزیل به خوبی رشد می كند و از آن جا به سراسرجهان صادر می شود .

بعد از برزیل ، بهترین قهوه كه طعم و بویی مطبوع دارد متعلق به كشور تانزانیا و اتیوپی است. همچنین در آمریكا اغلب، قهوه را با بخار آب درست می كنند كه به آن اسپرسو( Espresso) می گویند.

بررسی و پژوهش های علمی در عصر ما، افزون بر موارد یاد شده ثابت كرده است كه مصرف قهوه باعث هوشیاری مغز و اعصاب می شود،خستگی عضلات و ماهیچه ها را برطرف می كند ، اشتها را كاهش می دهد ( كه این خود مانع از بروز چاقی می شود )، یبوست را از میان می برد، ماهیچه های شش را شل می كند( كه باعث سهولت در امر تنفس می شود) ، به دلیل رفع خستگی، زمان و میزان فعالیت را افزایش می دهد، برهمكاری عضلات چشم می افزاید( مهارت و دقت در كارها را افزایش می دهد)، مركز تفكر را تحریك می كند( لذا بر قدرت قضاوت و نیروی حافظه می افزاید)، به انسان تیزهوشی همراه با آرامش می دهد ، و گاهی در بعضی افراد عامل تحریك قوای شهوانی می شود.

با این همه مصرف نامناسب قهوه ، زیان هایی را نیز در پی دارد كه وقوع اتفاقات و رویدادهای زیر را می توان ناشی از آن دانست: گروهی از پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند كه قهوه موجب پیدایش سرطان در انسان می شود و گروهی نیزمعتقدند كه كافئین ، باعث تحریك بیماران روانی می شود.

اما واقعیت این است كه هیچیك از این پژوهش ها را نباید به عنوان یك اصل اثبات شده علمی پذیرفت، زیرا گستره این تحقیقات اغلب محدود است و در مقابل، فرضیه های مخالف نیز توانایی اثبات را دارند، چنان كه در سال ۱۹۹۸ میلادی یك نشریه پزشكی مدعی شد كه بر اساس آزمون های صورت گرفته ، این نتیجه به دست آمده است كه قهوه، برخی از سلول های سرطانی را تحت تأثیر قرار می دهد و آن ها را از رشد باز می دارد یا كوچك می كند، اما بر روی سلول های معمولی تأثیری ندارد.

بعضی از افراد نسبت به كافئین به شدت حساسیت دارند، به طوری كه مقدار اندكی از آن ، اشخاص را گرفتار هیجان می كند، ضربان قلبشان را افزایش می دهد و دچار بی خوابی می كند. ع ترین نوع قهوه ، نسكافه است كه با ریختن آب جوش بر روی یك قاشق قهوه فراهم می شود.درقرن شانزدهم مصرف قهوه در مصر بسیار شایع بود و بیشتر، افراد مذهبی آن را به كار می بردند تا بتوانند بیدار بمانند و به عبادت پروردگاربپردازند.

اما بعدها هنگامی كه دریافتند این ماده ضربان قلب را افزایش می دهد و موجب عادت می شود، خرید و فروش و مصرف آن را ممنوع ساختند و افراد متخلف را به شدت مجازات كردند، ولی چون مردم آن را دوست داشتند ، در این راه موفقیتی كسب نكردند.

ابوعلی سینا حكیم بزرگ ایران، حدود هزار سال قبل در كتاب خود شرح جامعی در مورد قهوه آورده كه البته ایرانیان در آن عصر بر آن نام بونو( Buno) نهاده بودند و بوعلی نیز همین واژه را به كار بسته است . این واژه ای است كه هنوز در اتیوپی آن را به كار می برند. بوعلی سینا قهوه را به منظور تحریك بیماران افسرده ، مورد استفاده قرار داده است.

كلیات گیاه شناسی
قهوه درختی است كه ارتفاع آن تا هشت متر میرسد دارای ساقه ای استوانه ای شكل و برگهای نوك تیز ، متقابل ، بیضوی و همیشه سبز می باشد . گلهای قهوه برنگ سفید و بطور رگوهی در كنار برگها ظاهر می شود . میوه آن كه به نام قهوه معروف است بشكل تخم مرغی و برنگ سبز بوده كه تدریجا زرد و سپس قرمز می شود . بهترین نوع قهوه ، قهوه عربی است كه بحالت خودرو در حبشه ،‌سودان و مناطق استوائی آفریقا وجود دارد ولی اكنون كشت آندر برزیل ، ونزوئلا ، جزائر آنتیل و دیگر مناطق آمریكای جنوبی مرسوم است .

بین گونه های مختلف قهوه ،۳ گونه از همه معروفتر هستند و بیشتر و در دنیا كشت می شوند.
در درجه اول گونه ای كه همه معروفتر و بیشتر مورد توجه است و بالاترین كیفیت را دارد Coffea Arabica میباشد ودر درجه دوم گونهCoffea liberica می باشد كه با كیفیت پایینتری از قهوه عربی قرار دارد ولی روستایی تر و در شرایط نامساعد ،بیشتر می تواند خود را منطبق سازد و در درجه سوم Coffea robustaمی باشد كه از نظر تحمل شرایط نامساعد بسیار قابل ملاحضه ای است ولی از نظر كیفیت میوه پایین است.
درخت قهوه عربی در شرایط اقلیمی استوایی و حاره خوب رشد می كند و ثمر موفقی دارد و درآن اقلیم اگر كمی در ارتفاع كاشته شده باشد از درختانی كه در ارتفاع سطح دریا كاشته شده اند،قهوه خیلی بهتر می دهد.
گونه های  Robusta  طالب آب و هوای مرطوبترو گرمتر هستند.
تكثیر قهوه از طریق كاشت بذر آن صورت می گیرد ،ابتدا در خزانه كاشته می شود كه سایه دار است و پس از اینكه نهال رشد كافی نمود به محل اصلی با فواصل ۵-۲۱ متر منتقل می شود.معممولا درخت قهوه از سالهای شوم و چهارم شروع به ثمر دادن می نماید.
تركیبات شیمیایی:

از نظر تركیبات شیمیایی در دانه های قهوه وجود آلكالوئید كافئین گزارش شده است.در برگها و در میوه علاوه بركافئین ،آلكالوئید های آدنین،كزانتین ،هایپو كزانتین و همچنین ماده گوانین نیز وجود دارد.

كافئین یك آلكالوئید متبلور و تلخی است و به فرمول خامC۸ H۱۰ N۴ O۲ كه از قهوه و چای گرفته می شود و مدر و محرك است.
آدنین یك آلكا لوئیدی است به فرمول C۵ H۵ N۵ كه از پورین گرفته می شود و به عنوان قسمتی از اجزای نوكلئیك اسید در عضو هایی نظیر لوزالمعده و طحال یافت می شود.
كزانتین یك تركیب متیلور ازته به فرمول خام در ارتباط با اسید اوریك می باشد ،كه در بعضی نسوج حیوانی از جمله قهوه یافت می شود.در انسان در نسج عضله ،جگر،طحال و لوزالمعده وجود دارد و در ادرار و خون نیز یافت می شود.
هایپو كزانتین یك آلكالوئید متبلوی است به فرمول خام كه از خویشان نزدیك كزانتین است و در نسوج حیوانی و گیاهی یافت می شود.
گوانین یك ماده سفید متبلوری است به فرمول خام كه در كبد و لوزالمعده حیوانات و جانوران نظیر ماهی و نظایر آن یافت می شود و از محصولاتی است كه از تجزیه نوكلئیك اسید به دست می آید.
در دانه های قهوه همچنین وجود آلكالوئید تریگونلین ومواد كولین و نیاسین نیز به مقدار كم گزارش دشه است.
مقدار آلكالوئید كافئین در دانه های قهوه در حدود ۲/۱-۱ دردص می باشد.در قهوه سبز یا قهوه خام در حدود ۱۰ درصد روغن و مواد چرب و موم وجود دارد.بوی مطبوع عطر قهوه قسمتی مربوط به وجود مركاپتان است كه در قهوه بوداده وجود دارد.سرانجام در قهوه مواد دیگری از قبیل قند و اسید كوفالیك ،سیتریك اسید و…وجود دارد و پس از بو دادن قهوه مقدار قند آن كاهش پیدا می كند و از ۸-۷ درصد به ۱ درصد می رسد.قهوه از محصولاتی است كه در تركیب آن مقدار قابل ملاظه ای ازت غیر پروتئینی یافت می شود یا به عبارت دیگر مقدار عمده مواد ازته موجود در تركیب آن غیر پروتئینی و غیر قابل استفاده است.
در بازار دو نوع قهوه وجود دارد كه بنام قهوه سبز (خام ) و قهوه بو داده معروف است و از نظر تركیب شیمیایی با هم متفاوتند .

در صد گرم قهوه مواد زیرموجود است

آب                      ۱۰ گرم

چربی                  ۸ گرم

مواد قندی            ۷ گرم

سلولز                  ۱۵ گرم

كافئین                  ۱/۵ گرم

البته مقدر كافئین نسبت به نوع آن مختلف است و بین ۰/۷ درصد تا ۱/۵ درصد تغییر می كند . هر فنجان قهوه معمولا دارای ۸۰ میلی گرم كافئین می باشد .

البته در قهوه بغیر از كافئین ، آلكالوئیدهای دیگری مانند آدنین ، گزانتین ،‌هایپوگزانتین و گوانین وجود دارد .

قهوه ای كه به مصرف نوشیدن می رسد قهوه بو داده است زیرا قهوه سبز را نمی توان مصرف كرذ

قهوه پس از بودادن عطری مطبوع پیدا می كند وبرنگ قهو ه ای در می آید و تغییرات شیمیایی بسیاری در آن بوجود می آید .

قهوه بو داده را باید در ظروف در بسته نگاهدری كرد زیرا تدریجا رطوبت خود را از دست داده و اكسیذمی شود و بوی مطبوع آن از بین یم رود .

چون قهوه برای مبتلایان به بیماری قلبی و عصبی ضرر درد بنابراین برای اینگونه افراد قهوه بدون كافئین كه بنام Decafinated Coffee معروف است ودر بازار كرده اند كه ضرر آن بیش از قهوه معمولی است زیرا برای رگفتن كافئین از حلال های شیمیایی نظیر دی كلرواتیلن ، تری كلور اتیلن و كلرور اتیلن استفاده می كنند كه مقدری از آن در قهوه می ماند و این مواد سمی و سرطان زا هستند
خواص داروئی:
قهوه از نظرطب قدیم ایران سرد و خشك است و چون جزء دسته آلكالوئیدها می باشد بنابراین باید در مصرف آن احتیاط كرده و فقط آنرا بعنوان دارو مصرف كدن كسانیكه به آن معتاد هستند باید سعی  در ترك آن داشته باشند .

۱)قهوه محرك است و هضم را آسان می كند

۲)تب بر است مخصوصا تب های نوبه ای را برطرف می كند

۳)به بدن نیروی كاذب می دهد

۴)سردرد را برطرف می كند

۵)مسمومیت های نشای از مصرف الكل زیاد را درمان می كند

۶)برای برطرف كردن یرقان مفید است

۷)ادرار آور است

۸)در درمان سرفه ای كه با بلغم همراه باشد موثر است

۹)دردهای عصبی را درمان می كند

۱۰)در درمان سیاه سرفه مفید است

۱۱)ضد عفونی كننده است

۱۲)گرد قهوه برای سوختگی ها مفید است

۱۳)قهوه ضد افسردگی است

۱۴)مقاومت ورزشكاران رازیاد می كند

۱۵)برونشها را باز می كند برای مبتلایان به بیماری آسم مفید است

۱۶)برای برطرف كردن تب یونجه مفید است

۱۷)از كرم خوردگی دندان جلوگیری می كند

مضرات :
-قهوه فشار خون را بالا می برد و آنهائیكه فشار خونشان بالاست باید از نوشیدن قهوه خورددی كنند

۲-باعث تحریك و ضعیف شدن قلب می شود

۳-باعث بیماری قلبی می شود . تجربه ثابت كرده است كسانیكه قهوه می نشوند احتمال بیمایر قلبی در آنها سه برابر كسانی است كه قهوه نمی خورند .

۴-كلسترول خون را افزایش می دهد .

۵-زنان باردار به هیچ وجه نباید قهوه مصرف كننذ زیرا باعث عوارض خطرناك برای كودك می شود

۶-خوردن قهوه در خانم ها ممكن است باعث كیست در سینه شود

۷-ایجاد سردرد می كند

۸-قهوه بیخوابی می آورد

۹-ممكن است باعث حركات غیر دری عضلانی شود

۱۰-ایجاد ناراحتی های روده ای و معده ای می كند

۱۱-لرزش و رعشه می آورد

۱۲-سوء هاضمه می آورد

۱۳-دربرخی مصرف زیاد تولید اسهال می كند

۱۴-باعث تضعیف قوای جنسی می شود .


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 30 مهر 1395
مصطفی آقایی زاد قوشچی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.